poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Świadectwa energetyczne- tańsze jest lepsze?

Świadectwa energetyczne – tańsze jest lepsze?
Autorem artykułu jest Jędrzej Malinowski www.promoterm.pl

Ogromne zróżnicowanie cen za wykonanie świadectwa energetycznego na rynku może budzić zakłopotanie. Czy wybierając tanie świadectwo energetyczne postępujemy słusznie? Skąd tak wielka rozbieżność cen na rynku?
"Świadectwa Energetyczne"
Na rynku usług dotyczących wykonywania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, można od pewnego czasu zaobserwować coraz bardziej niepokojące zjawisko. Sprawdzić to można obserwując ceny po jakich ta usługa jest wykonywana oraz czytając ustawę i rozporządzenie dotyczące świadectw energetycznych.W przeszłości obawiano się, że popyt na świadectwa energetyczne będzie większy niż podaż. W związku z tym uprawnienia umożliwiające wykonywanie świadectw energetycznych mogły zdobyć nie tylko osoby z wyższym, technicznym wykształceniem, ale również np. humaniści, pedagodzy, historycy. Uprawnienia były „rozdawane” szybko i w dużych ilościach, często niekompetentnym ludziom. Doprowadziło to do sytuacji, w której np. były historyk, który założył firmę wystawiająca świadectwa energetyczne musi konkurować np z inżynierem pracującym od zawsze w biurze projektowym, potrafi również np projektować instalacje co, instalacje sanitarnych, instalacje wod-kan, instalacje gazowych itd. Historyk jest zmuszony konkurować poprzez obniżenie cen, ponieważ wystawianie tego dokumentu jest dla niego jedynym środkiem utrzymania. Z obniżeniem ceny idzie równocześnie jeszcze większy spadek jakości wykonywania usługi (chęć zminimalizowania czasu potrzebnego na wykonanie świadectwa). Inżynier nie jest zmuszony obniżać ceny ponieważ nie jest to jego główne źródło utrzymania (zajmuje się również projektowaniem) oraz nie ma zamiaru psuć opinii biura projektowego, którego jest właścicielem lub, w którym pracuje. W związku z tym świadectwa energetyczne wystawiane, a raczej produkowane przez „historyka” są coraz mniej rzetelnym dokumentem mimo, że wykonuje ich coraz więcej.
Certyfikaty energetyczne odbiegają w sposób znaczący od realnych parametrów nieruchomości do której się odnoszą ze względu na mało staranne ich wykonanie i nie stanowią żadnej wartości. Dodatkowo mogą narazić na przyszłe roszczenia właściciela nieruchomości z powodu błędnego certyfikatu energetycznego, który wprowadza np. kupca tej nieruchomości w błąd.
---
autor: J. Malinowski
link do strony autora www.promoterm.pl


Artykuł pochodzi z serwisu "http://artelis.pl/"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz